Наприкінці 2022 року Кабінет Міністрів України розподілив освітню субвенцію з держаного бюджету на 2023 рік між місцевими бюджетами, а також вніс зміни до Порядку та умов її надання та формули розподілу освітньої субвенції. Як результат – освітянська галузь Лисянської територіальної громади недоотримає, в порівнянні з минулорічним показником, близько 5 мільйонів гривень, якщо ж з належною тридцятивідсотковою доплатою вчителям за престижність – до 7 мільйонів гривень! Така «новина» - як сніг на голову під ялинку… Наша країна потерпає від війни, на всьому доводиться економити, але ж за цим недофінансуванням – велика проблема й необхідність прийняття непопулярних рішень.
Держава, розраховуючи потребу на оплату праці педагогічним працівникам, не зважає на значну кількість освітніх закладів, на те, що в сільській місцевості переважають неповні класи, віддаленість до опорних шкіл нерідко складає близько тридцяти кілометрів… Є формула, цифри, а ви собі тут як хочете.
Беручи коментарі в селищного голови Анатолія Проценка, начальника відділу освіти Таїсії Єрмоличивої та начальника фінансового відділу Світлани Кривобород з’ясував, що без вжиття заходів з економії бюджетних коштів з цієї ситуації не вийти.
- Приведення освітньої мережі нашої громади до відповідності вимог держави почалася ще з кінця 2020 року, - прокоментував Анатолій Петрович, - пониження ступеня або тимчасове припинення діяльності окремих навчальних закладів в сумі дало економію близько 7 мільйонів гривень. Вжитих заходів у 2021-2022 роках було достатньо, щоб впродовж двох років не допустити заборгованості в оплаті праці педагогічним працівникам. Тепер перед нами знову постали нові випробування – держава змушує здійснювати реорганізацію закладів освіти, утримання яких коштує більше від середнього рівня, здійснювати оптимізацію мережі. На 1205 учні Лисянської громади на сьогоднішній день маємо 226 вчительських ставок, а в рамках фінансування їх має бути 136,6. Тож з початком нового року нам спільно доведеться достеменно вивчати мережу, наповнюваність класів, можливості ущільнення, аби вжити заходів, які дадуть економію, щоб не допускати заборгованостей по оплаті праці педагогічних працівників. В пріоритеті, безумовно, лишатимуться інтереси учнів, які мають отримувати належний рівень здобуття знань, та долі самих вчителів, за плечима яких – сім’ї.
Таїсія Володимирівна також зауважила, що згідно положення педагогічні працівники можуть отримувати до 30 відсотків надбавки за престижність. Праця вчителів має заохочуватися, повинен бути стимул підвищувати рівень кваліфікації, мати вищі здобутки в навчанні. Для цього також потрібен ресурс. Звісно дозволяється дофінансовувати галузь освіти з місцевого бюджету, та дозволити це собі можуть громади з розвинутою промисловістю, зі значними надходженнями до бюджету. На жаль Лисянщина таким похвалитися не може, характеризується як сільськогосподарський, в певному розумінні – депресивний регіон, тим паче в умовах війни та економічної кризи.
Що ж , опускати рук ніхто не збирається, проблему буде вирішено, головне – зважений, далекоглядний підхід з баченням, якою в перспективі матимемо галузь освіти Лисянської громади і як зберегти головне – можливість школярами здобувати гідний рівень освіти.
Ярослав ПРОКОПЕНКО.