З квітня 2023 року відпуск всіх рецептурних ліків почне здійснюватися за електронним рецептом. Електронний рецепт пошириться на всі готові лікарські засоби, що містяться в Державному реєстрі лікарських засобів та підлягають відпуску за рецептом лікаря.
Виписати е-рецепт зможе лікар будь-якої спеціальності державної, комунальної чи приватної клініки або ж лікар-ФОП. Для цього закладу не потрібно мати договір з НСЗУ.
Такий е-рецепт можна буде отримати незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем, однак пацієнт має бути обов’язково зареєстрований в ЕСОЗ.
Міністерство охорони здоров’я України нагадує, що проходження медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) – безоплатне. Це право, яке гарантується державою.
Втім, за попередні 6 місяців МОЗ отримало чимало скарг щодо роботи цих комісій. Тому зараз ведеться робота над змінами й активно продовжується процес реформування наявної системи проведення медико-соціальної експертизи. Але процес вдосконалення потребує певного часу. Нині ми інформуємо вас про те, як розв’язати те чи інше питання або як захистити свої права та інтереси вже зараз.
Зазначимо, що при МОЗ працює контакт-центр, який приймає дзвінки та запити щодо критичних питань, у тому числі тих, які виникають під час проходження медико-соціальної експертизи.
Уряд ухвалив постанову, яка дозволяє запустити наступний етап медичної реформи. Вона передбачає оновлення підходів до визначення госпітальних округів та впровадження сучасних підходів до формування мережі медзакладів.
– Саме через третій, так званий інфраструктурний, етап медичної реформи ми намагаємось реалізувати досягнення трьох ключових індикаторів — забезпечення доступності, якості та безоплатності медичної допомоги для українців, — коментує Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко. — Нові підходи до госпітального планування дозволять нам також визначати і пріоритети для післявоєнного відновлення системи охорони здоров’я.
Через війну в Україні зростає кількість поранених захисників та захисниць, а також цивільних громадян, які потребують подальшої комплексної реабілітації для відновлення та повернення до повноцінного активного життя. Саме тому держава дбає про забезпечення сучасної, доказової та ефективної реабілітації, доступ до якої має бути без бюрократії та зайвих паперів для всіх українців, які цього потребують. Для цього весь процес реабілітації пацієнта уже з травня буде супроводжуватися в електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ). Передусім, це дозволить зберігати відповідні дані про здоровʼя пацієнта в єдиному місці – електронній картці. Тобто пацієнту більше не знадобиться шукати, збирати та роками зберігати паперові довідки, передбачені в цьому процесі.
Сьогодні, 24 лютого, ми відзначаємо рік Незламності. Рік від того дня, коли вся країна прокинулася від вибухів ракет, проте переборола страх, згуртувалася, дала відсіч ворогу і продовжує боронитися безстрашно й завзято.
Країна встояла, встояла і медична система. Проте за словосполученням «медична система» стоїть не тільки і не стільки великий державний механізм, будівлі лікарень, аптек, пологових будинків, не тільки сучасне обладнання. Медична система – це передусім люди. Медичні працівники, які зранку 24 лютого вийшли на свої робочі місця і продовжили вакцинувати, лікувати, рятувати і ставити на ноги своїх пацієнтів. Вони ж продовжують це робити й досі, навіть в умовах відключень енергопостачання і обстрілів, усі 365 днів.
За цей рік 106 наших колег, медичних працівників, загинули, з них 33 – на робочому місці. Страшні цифри для країни в серці Європи у 21 сторіччі. Проте такою є наша жахлива реальність. Пам’ятаємо кожного і кожну, хто віддав своє життя в цій війні. Дякуємо кожному і кожній, хто сумлінно виконує неоціненну роботу з порятунку інших.
Минуло 365 днів, ми точно знаємо, що наша велика перемога обов’язково настане, а поки – тримаймо стрій. Вдячні Силам оборони України: завдяки вам ми встояли, завдяки вам – переможемо ворога!
Медико-соціальна експертиза дітям проводиться за відповідним зверненням батьків, опікунів чи їх законних представників до закладів охорони здоровʼя на території України. За направленням до лікарсько-консультативної комісії (ЛКК) для встановлення інвалідності дитині дорослі мають звернутися до педіатра/терапевта/лікуючого лікаря.
Лікар випише його після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів та за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.
Рецептурні препарати щороку рятують мільйони життів. Ці ліки є дієвими у лікуванні багатьох захворювань, допомагають запобігати їх розвитку чи полегшувати симптоми хвороби. Водночас неправильний приймання цих ліків може нести ризики здоровʼю пацієнта та має обовʼязково супроводжуватися пильним наглядом медичного спеціаліста.
Для того, щоб спростити процес призначення ліків, зробити його ефективнішим та сучасним, весною 2023 року МОЗ впроваджує електронний рецепт на всі рецептурні ліки. Також це дозволить посилити контроль за відпуском рецептурних ліків у аптеках.
Міністерство охорони здоров’я України інформує, що українці, які лікуються або лікувалися за кордоном, мають право на компенсацію своєї непрацездатності. Докладніше про це в алгоритмі дій.
Якщо ви, перебуваючи за кордоном, лікувалися або ж виїхали за кордон для продовження лікування, ви можете звернутись до свого сімейного чи лікуючого лікаря, і на підставі наданих іноземних медичних документів з нотаріальним перекладом лікар сформує вам медичний висновок про тимчасову непрацездатність (МВТН).
Українці можуть звертатися до лікаря, перебуваючи ще за кордоном, або по поверненню в Україну.
Через війну багато українців, на жаль, отримують травми, переносять складні операції, після яких потребують реабілітації.
Зважаючи на актуальність та необхідність цієї послуги сьогодні, у Програмі медичних гарантій–2023 виокремлено пакет «Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах».
Допомога у межах цього пакету є безоплатною для пацієнтів, медичним закладам за надані послуги сплачуватиме держава.