Як комунальним закладам пережити цей опалювальний сезон? Мова йде передусім про лисянські дитсадки «Веселка» та «Малятко», які лишились на опаленні природнім газом. Ситуація, що склалася в країні з приводу придбання газу комунальними закладами лишається надзвичайно загрозливою, її віднесено до розряду «надзвичайних». Станом на 22 жовтня ринок природного газу для освітніх закладів, установ та організацій лишається заблокованим, з незрозумілих причин. Газотранспортні компанії не укладають договори зі споживачами на реалізацію блакитного палива, відповідно немає можливості розпочати опалювальний сезон.
Сьогодні в соцмережах звучать маніпуляції «експертів», які скористалися можливістю піддати жорсткій критиці місцеву владу в так названій бездіяльності. Проте, це не так. Адже відділ освіти Лисянської селищної ради ще з початку вересня намагається придбати газ для дитсадків, навіть за дорожчими цінами, зважаючи на важливість об’єктів – безрезультатно! Розпочався небувалий ажіотаж на біржах стосовно газу, відділ освіти оголошував закупівлі 14 вересня за ціною 20,60 грн. за куб газу, 24 вересня – за ціною 30,52 грн., проте учасників в торгах так і не з’явилося. 11 жовтня, коли оголошені закупівлі не відбулися через відсутність учасників, відділ освіти готовий був платити навіть за європейськими цінами: 30, 40 і навіть 45 гривень за куб газу. Газотранспортні компанії зайняли очікувальну позицію, відповідно всі намагання щось зробити розбивались об глуху стіну.
Через брак газу для бюджетних установ в області, як і у всій країні, оголошено режим надзвичайної ситуації для вирішення технічних моментів з метою прискорення підписання договорів на постачання газу.
Відповідні засідання комісій ТЕБ та НС пройшли на рівні не лише селища, а й району, області й держави. Прийняті відповідні рішення.
Ситуацію із відсутністю газопостачання бюджетних установ 9 жовтня визнала надзвичайною Звенигородська районна комісія ТЕБ та НС (протокол Звенигородської РДА від 09.10.2021 № 16), 10 жовтня – Лисянська комісія ТЕБ та НС (протокол Лисянської селищної ради від 10.10.2021 № 17).
Оперативно реагуючи на ситуацію, що склалася, 11.10.2021 року Лисянською селищною радою надіслано повідомлення до регіональної комісії про виникнення надзвичайної ситуації, пов’язаної із проблемністю розпочати опалювальний сезон через неможливість закупівлі природного газу для потреб підпорядкованих закладів.
13 жовтня комісією ТЕБ та НС Черкаської ОДА оголошено надзвичайну ситуацію техногенного характеру регіонального рівня (протокол Черкаської ОДА від 13.10.2021 № 22). Це рішення підтверджено експертною комісією ДСНС України як надзвичайної ситуації техногенного характеру регіонального рівня та визнано її складовою частиною надзвичайної ситуації державного рівня, що виникла на території України 11.10.2021 року (протокол від 18.10.2021 № 16-21).
Тепер всі змушені очікувати врегулювання цього проблемного питання на державному рівні. В Україні 12 жовтня підписаний меморандум, згідно якого ціна для комунальних закладів (дитсадків у тому числі) становить 16,55 грн. Здавалося б проблему вирішено, та тільки газотрейдери на сьогоднішній день продовжують зволікати з укладенням договорів на поставку.
Про проблему відомо на рівні району й області. Дане питання на контролі в керівництва галузі освіти Черкаської області – особисто в начальника управління освіти і науки Черкаської ОДА. Задіяні всі важелі впливу, всі спеціалісти, узгоджено питання з казначейською службою по врегулюванні договору, підготовлений і направлений необхідний пакет документів для проведення переговорної процедури на закупівлю природного газу для потреб дитячих установ до кінця 2022 року – зроблено все в межах повноважень щодо пришвидшення відновлення теплопостачання, тільки нині лишається невідомим, чи з’явиться можливість провести торги на суму більше мільйона гривень на придбання газу для дошкільних закладів Лисянки.
Зрозумілі емоції невдоволених батьків відносно неможливості опалювати сьогодні два дитсадки в селищі. Але, якби проблема була лише в Лисянці – це одне, тоді б можна було закидати звинувачення місцевій владі, а якщо таке діється в усій Україні…
Звісно, зважаючи на проблеми із закупівлею природного газу, наразі прораховується проектна вартість переведення дитсадків на твердопаливні котли. Це дороговартісні проєкти, адже така процедура в «Ромашці» вартувала близько 800 тисяч гривень. На сьогоднішній день лишається сподіватися, що на рівні держави реалізацію газу комунальним установам буде розблоковано, стане можливим укласти договір з газопостачальником і провести торги. Тоді і в дитсадках стане тепло. А на даний час відділом освіти та селищною радою вирішено всі питання для проведення переговорної процедури на закупівлю природного газу для потреб дитячих установ до 31.12.2022 року і надано пакет документів в ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг».