Попри умови воєнного стану Фонд соціального страхування України продовжував опікуватись тими, хто постраждав на роботі – внаслідок нещасних випадків чи професійних захворювань.

Для них Фондом забезпечувалась всебічна підтримка та ряд медико-соціальних послуг: від санаторно-курортного лікування та медичної реабілітації до фінансування доглядів, ліків і протезних виробів.

За оперативними даними, упродовж 2022 року ФССУ профінансував медичні та соціальні послуги для потерпілих на виробництві на суму 368,5 мільйона гривень. З них 127 мільйонів гривень направлено на засоби реабілітації, протезно-ортопедичні вироби, ліжка-підйомники, протипролежневі матраци і подушки, милиці, коляски, коляски з електроприводом і за індивідуальним замовленням, ліки і медвироби, слухові апарати, послуги із додаткового харчування, зубопротезування та очного протезування та інше. Таких послуг надано майже 29 тисяч.

Докладніше в інфографіці нижче або за посиланням: https://drive.google.com/file/d/1fe0sgVDgjSjGPdJXRrCtOg9q5D9AKKgW/

З 01 січня 2023 року набула чинності оновлена редакція Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», якою було внесено ряд змін до розрахунку і призначення допомог за лікарняними.

Хто замінив комісії з соціального страхування на підприємствах і як тепер призначати допомоги за лікарняними?

Попри повномасштабне вторгнення, допомоги за час лікування, по вагітності та пологах і на поховання продовжують отримувати всі українці, в яких настав страховий випадок.

Упродовж минулого року Фонд соціального страхування України надав допомоги за лікарняними 2,5 мільйонам українців – з них більша частина, 1,9 мільйона, отримали виплати після 24 лютого. На це направлено більше 17 мільярдів гривень.

Найбільше виплат отримали застраховані особи, працевлаштовані у київських роботодавців – упродовж 2022 року ФССУ профінансував для них понад 4 мільярди гривень допомог. На другому місці за обсягом виплат за лікарняними працівники Дніпропетровщини – їм виплачено майже 2 мільярди гривень, на третьому місці – Львівщина, близько 1,4 мільярда гривень.

Фонд соціального страхування України продовжував фінансувати лікарняні і декретні допомоги навіть у період найбільш активних бойових дій та упродовж 2022 року виплатив для 2,5 мільйона українців понад 17 мільярдів гривень допомог за лікарняними. Однак з 01 січня 2023 року ФССУ передав цю функцію до Пенсійного фонду України.

Чи оплатять заяви-розрахунки, які ФССУ прийняв, але не встиг профінансувати до 01 січня?

Щоб зменшити ризик затримок при виплаті працівникам допомог за лікарняними, ще в 2018 році Фонд соціального страхування України впровадив систему оперативного інформування про здійснення виплат.

Відтоді про перерахування працівнику отриманих від ФССУ коштів роботодавець звітує у місячний термін після виплати допомоги – це дозволило нам не лише краще контролювати використання коштів Фонду і дотримання прав застрахованих осіб, але і реалізувати ризик-орієнтовані підходи в перевірках страхувальників.

Однак, починаючи з цього року, ФССУ передав свої функції до Пенсійного фонду та наразі перебуває у процесі припинення.

З 01 січня 2023 року Фонд соціального страхування України передав свої завдання та функції до Пенсійного фонду – відтепер саме ПФУ є уповноваженим органом управління в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. ФССУ перебуває в процесі припинення.

Куди та як роботодавці мають подавати заяви-розрахунки для отримання фінансування за лікарняними своїх працівників?

• Починаючи з 01 січня, органом, який відповідає за прийняття заяв-розрахунків і фінансування лікарняних і декретних допомог, є Пенсійний фонд України.
  • Тож усі заяви-розрахунки незалежно від виду допомог, які вони містять, відтепер необхідно подавати до ПФУ.
  • Заяви, які містять у собі листки непрацездатності, сформовані до 01 січня 2023 року, також подаються до Пенсійного фонду.
  • За інформацією ПФУ, подати заяву-розрахунок страхувальники можуть двома способами:

Щомісяця потерпілі внаслідок нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань, а також члени їх родин вчасно отримують від Фонду соціального страхування України страхові виплати.

Сьогодні ФССУ завершив фінансування щомісячних страхових виплат у грудні – упродовж місяця Фондом направлено близько 900 мільйонів гривень для проведення виплат 170 тисячам українців.

Кошти направлено вчасно та в повному обсязі для всіх потерпілих і членів їх родин, зокрема, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях.

Фонд соціального страхування України гарантує страховий захист для всіх українських працівників. Навіть якщо ви захворіли у свій перший робочий день, ФССУ оплатить допомогу за лікарняним у повному обсязі.

Розрахунок суми такої допомоги буде відбуватись на підставі встановленого посадового окладу (тарифної ставки). Як і в загальних випадках, Фонд компенсує працівнику втрачений заробіток повністю або частково, залежно від сумарно набутого страхового стажу в усіх попередніх місцях роботи.

Поранення чи смерть внаслідок бойових дій під час виконання посадових обов’язків є страховим випадком – Фонд соціального страхування України гарантує виплати і медико-соціальні послуги для всіх українських працівників, які постраждали на роботі через російську агресію.

З початку повномасштабного вторгнення Фонд соціального страхування України вже призначив такі страхові виплати, пов’язані із травмами або смертю через бойові дії, на суму 24,2 мільйона гривень. Серед них одноразові допомоги сім’ям і утриманцям померлих внаслідок бойових дій, одноразові допомоги постраждалим працівникам, допомоги по тимчасовій втраті працездатності та щомісячні страхові виплати, які Фонд виплачуватиме потерпілим до повного відновлення здоров’я або пожиттєво.